4.razred
4. razred - SLUŠANJE I POZNAVANJE GLAZBE
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 18. 5. 2020.

Zadatak iz slušanja glazbe čeka te u opisu pod OPŠIRNIJE:

Camille Saint-Saëns : Karneval životinja

Djelo Karneval životinja skladao je francuski skladatelje Camille Saint Saens (čita se: Kamil Sen Sans). Karneval životinja sastoji se od 14 stavaka (dijelova) i smatra se opisnom glazbom jer je svaki taj stavak posvećen određenoj životinji ili grupi životinja te ih na neki način predstavlja svojom glazbom.

Poslušaj dva stavaka koje sam za tebe pripremila. Ispod svakog naziva pojedinog stavka klikni na link i otvoriti će ti se video prikaz određene skladbe. Poslušaj skladbu i pogledaj video prikaze.

Zadatak je sljedeći – ispod svakog videa nekoliko je rečenica u kojima se opisuju glazbene sastavnice ili izvođači, međutim u tim rečenicama nedostaju neke ključne riječi. Na temelju slušanja tih skladbi, odgonetnut ćeš koje riječi treba napisati na prazne crte kako bi rečenice bile točne. Sve riječi već su ponuđene ispod teksta, međutim nisu poslagane po točnom redoslijedu pa pazi! Dakle, ponuđene riječi upiši točno na prazne crte nakon što poslušaš skladbu (pa možda i nekoliko puta).

Uživaj u slušanju!

ŠTO MORAM POSLATI UČITELJICI?

U svoju bilježnicu, na papir ili direktno u word dokument na računalu napisat ćeš naslov: Camille Saint-Saëns : Karneval životinja

te zatim samo točno poredane riječi. Samo riječi!

To ćeš uslikati (ako je u bilježnici) te poslati učiteljicic na mail maja.bolic@skole.hr do  petka (5.6.).

Camille Saint-Saëns : Karneval životinja

1. AKVARIJ https://www.youtube.com/watch?v=-OAQ6rAs9DA

Violine nas uvode u vodeni svijet akvarija s melodijom koja se kreće postepeno i stvara vrlo ____________ ugođaj, ali nekoliko puta klavir prekida taj „ples ribica“ sa svojom napetom, ________________melodijom. Tempo skladbe je ____________, a dinamika se kreće između piano što znači ____________i mezzopiano što označava srednje tihu dinamiku.

PONUĐENI ODGOVORI:

nježan / silaznom/ umjeren/ tiho

1. FINALE (finale označava kraj – u glazbi je to zadnji dio nekog većeg glazbenog djela, a u ovom slučaju zadnji stavak Karnevala životinja) https://www.youtube.com/watch?v=OvPjtolajZk

Skladba započinje vrlo brzim i ponavljajućim ritmom izvedenom na __________. Odmah nakon tog kratkog, ali napetog uvoda ugođaj postaje živahan, a melodiju izvode puhačka glazbala kao što je na primjer ____________. Nakon toga opet slijedi ___________ ugođaj gdje klavir preuzima glavnu ulogu, ali nakon toga vraća nam se poznata živahna melodija, ali ovaj put ju izvode gudačka glazbala. Gudačko glazbalo koje najviše dolazi do izražaja je____________. Cijelo vrijeme tempo skladbe je ____________, a s obzirom da je to Finale, a u finalu obično naglašavamo neki vrhunac pa je i dinamikauglavnom, a pogotovo na kraju_______________.

PONUĐENI ODGOVORI:

flauta/ klaviru/ napeti/ forte (glasna)/brzi/ violina