Novosti iz knjižnice
Tko je bio sv. Vid, zaštitnik grada Rijeke?
Autor: Silvija Franović, 14. 6. 2020.

U hrvatskom i svim južnoslavenskim jezicima zove se Vid, latinski je Vitus, njemački Veit, češki Vit, talijanski Vito ili Guido, francuski Guy. Slavimo ga 15. lipnja. Rodio se u mjestu Mazzara del Vallo na Siciliji, a kao progonjeni kršćanin bio je mučen u vrijeme cara Dioklecijana (vjerojatno godine 304/305.).

Sv. Vid bio je zaštitnik bakrača, kotlara,apotekara, bačvara, gostioničara i pivara. Asocijacija je jasna - svetac je bio mučen u kotlu.No, sv. Vida zazivali su i gluhi i nijemi te oni koji su, zbog bolesti, imali vrućicu i trzanje tijela.Taj nemir i grčeve nazivali su "ples sv. Vida". Postao je i zaštitnikom srednjovjekovnih plesača, akrobata i glumaca, tj. onih kojima je pokret i mimika glavno izražajno sredstvo.

U našim krajevima sv. Vid je zaštitnik očiju i vida, a to je bilo moguće samo kod govornika južnoslavenskih jezika, gdje sv. Vid "vidi".Kult ovog sveca zahvatio je snažno slavenske zemlje, gdje je - čini se - zbog sličnosti imena nadomjestio stari slavenski kult Svantovida, pa su stoga crkve sv. Vida u pravilu sagrađene na uzvisinama, odakle svetac "sve vidi". U Hrvatskoj su 123 crkve posvećene njemu.

Sv.Vid postao je i zaštitnikom Rijeke pa crkva mu se nalazi na najvišoj točki grada, a srednjovjekovna Rijeka zvala se po njemu "Rika svetog Vida".

Želite li vidjeti kako je izgledao sv. Vid pođite na trg pred ckrvu sv. Jeronima. Eno ga tamo, uklesana godine 1509., na kamenom stupu za zastavu. Tamo je on fin i otmjen mladi gospodin. Jasno je da u ono vrijeme ne može biti drugo nego plemić ili vitez koji nosi mučeničku palmu u jednoj, a svoj grad Rijeku u drugoj ruci.