Nastava na daljinu (6. svibnja 2020.)
Autor: Marko Katunar, 6. 5. 2020.

6. svibnja 2020.

Dobar dan svima :D

Danas u produženom neće biti nikakvih zadataka vezanih uz vaše školsko gradivo. Zabavite se izvođenjem jednostavnog zanimljivog pokusa s jajetom i igrom društvenih igara.

Pokus s jajetom: https://view.genial.ly/5ea5d09eda73ac0d8b005557/video-presentation-pokus-s-jajetom?fbclid=IwAR0pZ-TqCiH-EGyo-BxeKbK9yjsJXJqV1Xa2eb4oOE7Ogk7FRj3N45j2HxU

Na sljedećem linku nalazi se online verzija igre „Kraljevska igra ur“.

Kraljevska igra Ur , poznata i kao „Igra dvadeset kvadrata“ ili jednostavno „Igra ur“, je igra za dva igrača koja se prvi put igrala u drevnoj Mezopotamiji tijekom ranog trećeg tisućljeća prije Krista. Igra je bila popularna širom Bliskog Istoka među ljudima svih društvenih slojeva. Izazovite svoje roditelje, braću sestre ili igrajte protiv računala. Dobra zabava.

PRAVILA:

1. Igra je namijenjena za 2 igrača. Jedan igra s crnim figuricama a drugi s crnim.

2. U donjem desnom kutu prikazano je koji igrač je na potezu. Ukoliko je kružić bijele boje bijeli igrač igra a kad je crne crni igrač je na potezu.

3. Pored kružića koji određuje koji igrač je na potezu nalazi se kvadratić u čijem se središtu nalazi nacrtana ruka. Klikom na taj kvadratić igrač koji je na redu baca kockice (trokutiće).  Broj koji je dobio određuje se prema broju trokutića s bijelim vrhom u središtu.

4. Nakon bacanja trokutića klikom na svoje figurice pomičemo figuricu za broj koji smo dobili. Smije se pomaknuti figurica koja se nalazi na tabli ili u igru uvesti nova figurica. Igrač koji sa svojom figuricom stane na zvijezdu ponovo igra.

5. Kao u igri „Čovječe ne ljuti se“ i u ovoj igri možete pojesti figuricu svojeg protivnika. Važno je za napomenuti da se figurica koje se nalaze na zvijezdi u sredini ploče ne može pojesti. (To im je nešto kao kućica haha).

6. Tvoj je zadatak što brže pobjeći sa svojim figuricama na sigurno.

Odigraj 2 – 3 kruga i sve će ti biti jasno i bez pravila ;) DOBRA ZABAVA!