Trening socijalnih vještina - LAnčana ReAkcija LARA

La(R)A – trening socijalnih vještina je univerzalni preventivni program kojim se razvijaju socijalne vještine kod djece koja pohađaju 4. razred osnovne škole. Socijalne vještine jesu niz ponašanja koja su naučena i pod kontrolom pojedinaca, situacijski su i interakcijski prikladna, te cilju usmjerena (Hargie, 1986).

Jačanjem socijalnih, emocionalnih i kognitivnih vještina, koje su dio La(R)A programa, djeci i mladima se omogućavaju preduvjeti za učinkovito stvaranje i održavanje odnosa s drugim ljudima te učinkovito rješavanje problema što posredno vodi do većeg osjećaja kompetentnosti i uspješnosti te time i do boljeg školskog i akademskog uspjeha. Vještine poput samopredstavljanja, upoznavanja, empatije, prepoznavanja i iskazivanja osjećaja, rješavanja problema, suradnje, kontrole ljutnje su teme obuhvaćene radionicama koje se provode na satu razrednog odjela.

Lančana (Re)Akcija – La(R)A – trening socijalnih vještina je preventivni program razvijen i evaluiran od strane Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu. Program se provodi u osnovnim školama diljem Hrvatske te predstavlja model dobre prakse.

Tijek radionica je strukturiran na slijedeći način: 1. Igra, 2. Najava vještine, 3. Demonstracija vještine (video materijal ili voditelji glume), 4. Poučavanje (učenici dobiju isprintane korake za razvoj obrađivane vještine), 5. Igranje uloga učenika i voditeljeva povratna informacija, 6. Evaluacija (obrazac ispunjavaju nakon svake radionice), 7. Domaća zadaća (vježbanje vještine prema isprintanim uputama). O svakoj obrađenoj vještini učenici dobivaju sažetak koji nose roditeljima kako bi roditelji bili informirani te mogli potkrijepiti naučeno u svakodnevnim situacijama. Navedeni materijali dati su i učiteljima. Uloga učitelja u programu je da prati provedbu radionica te se uključuje svojim prijedlozima, komentarima, podjelom iskustva.

Predavanja namijenjeno roditeljima i učiteljima održati će se putem Power point prezentacije čime će biti informirani o programu, važnosti posjedovanja socijalnih vještina, radionicama za učenike i rezultatima programa dobivenim znanstvenim istraživanjem.