Pokusi

Povodom proslave 200.-te obljetnice Osnovne škole Trsat, učenici 8.a i 8.b razreda školske godine 2018./19. sudjelovali su u projektu ''Muzej u školi'' sa svojim projektom ''Uđimo u svijet kemije i fizike''.

Kemija

1. Učenik Domagoj Sila uz igru boja različitim indikatorima dokazivao je otopine: kiseline, lužine i soli. Pokusi su bili interesantni i neobični tako da su posjetitelji uživali i postavljali puno pitanja na koje Domagoj spremno odgovarao.

2. Učenika Klara Mrčela je pomoću pokusa dobivala ugljikov dioksid i dokazivala njegova svojstva. Učenica je s pokusima zorno dočarala ugljikov dioksid teži do zraka, ne gori i ne podržava gorenje.

Fizika

1. Učenici Damjan Gardašanić i Tia Maria Sadžak su izveli kružne i ravne valove u kadici. Pri tome su objasnili kakvi izvori moraju biti da bi nastali takvi valovi.

2. Učenik Borna Zrnić je izveo ravne valove pomoću instrumenta kojem je mjenjao frekvenciju valova. Objasnio je što se događa kada povećamo frekvenciju , odnosno kad je smanjimo.

3. Učenik Nino Donadić je objasnio hidraulički tlak i demonstrirao primjenu tog tlaka na dizalici koju je sam konstruirao. Maketa te dizalice rađena je na principu hidrauličkog tlaka.

Voditeljice projekta ''Uđite u svijet kemije i fizike'' Anka Lukić i Nataša Berber Milošević.