Fair play karton
Autor: Nives Krošnjar, 11. 9. 2020.

FAIR PLAY KARTON je odgojno obrazovni karton koji se dodjeljuje s ciljem isticanja i nagrađivanja učenika – sportaša koji svojim ponašanjem na školskom sportskom natjecanju poštuju etičke vrijednosti u sportu.

Cilj uvođenja Fair play kartona na školska sportska natjecanja je promicanje fair play ponašanja, edukacija mladih o pozitivnom ponašanju u igri i povećanje zadovoljstva svih sudionika natjecanja.

Fair play kartonom možemo: promicati sportsku kulturu, smanjiti broj disciplinskih prijava, utjecati na zdravo sportsko okruženje i unaprijediti položaj suca čija uloga nije kažnjavati nego i nagrađivati.

Odgoj i obrazovanje o pozitivnom ponašanju na natjecanju može pozitivno utjecati i na ponašanje u svakodnevnom životu.

PRAVILA DODJELE FAIR PLAY KARTONA Fair play karton HFPO i HŠSS uz pravila i protokol dodjele1 su autorski zaštićeni i mogu se koristiti samo na školskim sportskim natjecanjima u organizaciji Hrvatskog školskog sportskog saveza.

Fair play karton mogu dodijeliti delegirani suci natjecanja te predsjednik ili članovi tehničke komisije pojedinog sporta na sportskom natjecanju u organizaciji Hrvatskog školskog sportskog saveza.

Fair play karton mogu dobiti igrači (učenici), voditelj(i) ekipa i navijači.

Fair play karton može se dodijeliti sudionicima natjecanja u sljedećim situacijama:

✓ Iskrena isprika protivniku, pokazuje žaljenje nakon što je pogrešno postupio;

✓ Javno i dostojanstveno priznaje prekršaj kojeg je učinio (prekršaj prema pravilima igre) pomažući sucu u kontroli igre

✓ Pristojno i argumentirano ukazuje na moguću pogrešku suca pomažući u rješavanju sumnjivih situacija

✓ Pomaže protivniku u situaciji kad mu je potrebna hitna pomoć

✓ Poštuje sumnjive odluke sudaca

✓ Motivira i ohrabruje suigrače u ključnim trenucima igre

✓ Prepoznaje protivnikove vrijednosti i čestita mu nakon poraza ✓ Izražava poniznost i dostojanstvo u pobjedi

✓ Stavlja na raspolaganje svoju opremu u situacijama kad je to drugima potrebno (suigraču, protivničkom igraču)

✓ Etičke vrijednosti u sportu promiče na terenu i izvan njega

✓ Promiče zdravu atmosferu prije, tijekom i nakon natjecanja.

U svrhu promicanja sportske kulture, Fair play karton se može dodijeliti učenicima u gledalištu u sljedećim situacijama:

✓ Bodrenje svih ekipa

✓ Navijačka koreografija

✓ Navijačka pjesma i poticanje ekipa

✓ Poštovanje protivnicima ustajanjem i aplauzom.